A keratosis pilaris bár egy meglehetősen gyakori, ártalmatlan bőrállapot, mégis igen frusztráló tud lenni. Nem egy olyan érintettel találkoztam, aki a nyári nagy melegben is kizárólag hosszú ujjú pólót viselt, mert szégyellte a felkarjain éktelenkedő, konstans libabőrre emlékeztető elváltozásait. Annak ellenére, hogy az ilyen grízes bőr teljesen és véglegesen nem gyógyítható, szerencsére pár dolgot lehet tenni a tünetek enyhítésére.
Kiknél és miért alakul ki?
Ez a zavaró bőrjelenség gyakoribb, mint gondolnánk, ugyanis az emberek 40%-át érinti, sőt fiataloknál akár 60-80%-ban is előfordul. Ilyenkor jellegzetes apró, bőrszínű vagy rózsaszín, tapintásra gyakran dörzspapírra emlékeztető dudorok jelennek meg az érintettek felkarján, combján, esetleg arcán. Ezek a kicsi dudorocskák keratinnal eltömődött szőrtüszőknek felelnek meg. A keratin a bőr természetes és hasznos fehérjéje, ilyen esetben azonban a hámsejtek (ún. keratinocyták) érési folyamata zavart szenved, aminek eredményeként ebből a fehérjéből a szükségesnél több termelődik. Mivel a faggyúmirigyek a szőrtüszőkön keresztül juttatják a faggyút a bőrfelszínre, az eltömődött pórusok (szőrtüszők kivezető nyílásai) miatt ez a folyamat is elégtelenné válik, károsodik a bőr hydrolipid rétege, így az érintett terület könnyen kiszáradhat, ami növeli az ekcéma kialakulásának az esélyét.
A pontos kiváltó oka ennek a folyamatnak még nem ismert, annyi viszont biztos, hogy genetikai tényezők szerepet játszanak benne. Veleszületett hajlamon alapuló ekcéma (ún. atópiás dermatitisz) esetén is gyakrabban fordul elő. A bőrtünetek megjelenése szezonálisan változó lehet; télen, amikor alacsonyabb a levegő páratartalma, többnyire látványosabb, míg nyáron általában kevésbé feltűnő.
Mit tegyünk és mit ne tegyünk?