A korpásodás valójában nem is a haj, hanem a hajas fejbőr betegsége. Lényegében a fejbőr fokozott hámlásáról van szó, ami többféle kóros folyamatra vezethető vissza.
A bőr legfelső rétege a hám (ún. epidermis) több sejtrétegből áll. A hámot alkotó hámsejtek a legalsó sejtrétegben osztódás során képződnek, majd fokozatosan egyre feljebb kerülnek, és körülbelül 28 nap múlva hámlanak le a legkülső rétegről. „Vándorlásuk” során lényeges alakbeli változáson mennek keresztül: eltűnik belőlük a sejtmag, a sejteket kizárólag szarufehérje (ún. keratin) tölti ki, és lemezesen összepréselődnek. A lemezeket alkotó hámsejtek végül elveszítik az őket összekapcsoló sejtelemeket (ún. desmosomák) is, így a lemezek elválnak egymástól, normális esetben észrevétlen hámlás formájában leválnak a testfelszínről. Előfordul azonban, hogy valamilyen oknál fogva (pl. gyulladás) a sejtek ezen „vándorlása” felgyorsul, és a hámsejtek különböző alkotó elemei, így az őket összekapcsoló desmosomák sem tűnnek el időben, ennek következtében több összetapadt sejtből álló nagyobb hámlemezek válnak le, amit mi korpaként érzékelünk.
Mik a korpásodás okai?
Számos tényező kiválthatja a bőr gyulladását, irritációját, fokozott hámlását:
Hogyan kezelhető a korpásodás?
A korpásodás igen makacs állapot, a tünetek sajnos időről időre kiújulnak, ezért az érintettek részéről a kezelés komoly odaszánást, türelmet igényel. Mivel a tünetek hullámzó lefolyást mutatnak, a panaszok intenzitásától függően a kezelés is változó.
Enyhébb esetekben elegendőek a különböző recept nélkül kapható gyógysamponok. Zink pyrithion (Head & Shoulders), kátrány (Neutrogena T/Gel), szalicilsav (Neutrogena T/Sal), szelénium szulfid és ketokonazol (Nizoral) hatóanyag tartalmú samponoktól várható javulás. Ezek egy része segíti az elhalt hámsejtek leválását, vagy antibakteriális és antimikotikus hatás révén csökkenti a gyulladást. Fontos, hogy túl sok ideig nem célszerű egyfajta sampont használni, mert így az elveszítheti hatékonyságát, ezért ajánlott a különböző hatóanyag tartalmú készítményeket időnként váltogatni.
Érdemes hangsúlyt helyezni a stresszhelyzetek megfelelő kezelésére, az egészséges táplálkozásra (telítetlen zsírsavakban, zinkben és B-vitaminokban gazdag ételek fogyasztása), zsírosodásra hajlamos hajnál a gyakori hajmosásra. Nyáron a napfény és a mértékletes napozás javíthat a tüneteken.
Makacs esetekben célszerű bőrgyógyászt felkeresni, aki egyrészt segítséget nyújt a kiváltó ok tisztázásában, másrészt a hatékonyabb kezelés (vényköteles oldatok, emulziók, hajpakolások) alkalmazásában.