bőrgyógyászat budapest korpás haj
Mitől korpásodik a haj?
2017-11-05
Kell-e diétázni az ekcémás gyermeknek?
2018-01-07
Összes mutatása

Mire jó a teafaolaj?

Bőrgyógyáasz szakorvos Dr. Siklós Krisztina

teafaolaj bőrgyógyászat Dr. Siklós Krisztina

 

Napjainkban egyre nagyobb az igény a természetes gyógymódok iránt, és ezen belül kitüntetett népszerűség övezi a teafaolajat. A különböző illóolajokat évezredeken át használták empirikus megfigyelések alapján betegségek gyógyítására, de az utóbbi évtizedekben lehetőség nyílt arra, hogy kémiai analízisek, klinikai vizsgálatok alapján létjogosultságuk ezen a téren alátámasztást vagy cáfolatot nyerjen. A teafaolajról egyértelműen sikerült bebizonyítani, hogy hatásos több bőrgyógyászati probléma, kórkép kezelésében.

Mi az a teafaolaj?

A teafaolaj egy észak-ausztráliai cserje (Melaleuca alternifolia) leveleiből és rügyeiből gőzdesztilláció útján kinyert illóolaj. Majdnem 100-féle kémiai alkotóelemből áll, aminek többsége az ún. monoterpének csoportjába tartozik. Fő alkotórésze (kb. 30%-a) a terpinén-4-ol, aminek kedvező biológiai hatása – elsősorban antimikrobális és gyulladáscsökkentő hatás- tulajdonítható. Másik említésre méltó hatóanyaga az 1,8-cineol, ami elsősorban nem kívánatos allergiás bőrreakció kiváltásáért felelős, de előnyös nyákoldó és fájdalomcsillapító hatással is bír, így a magas cineoltartalmú olajok (pl. eukaliptuszolaj) alkalmasak fertőző légzőszervi betegségek kezelésére.

Hogyan fejti ki kedvező gyógyhatását a teafaolaj?

Csökkenti a gyulladásos reakciókért felelős különböző molekulák, kémiai mediátorok (prosztaglandin E2, TNF, IL-1, IL-8, IL-10) termelődését, a hajszálértágulatot, és a hajszálerekből a szövetekbe történő vérplazma kiáramlást, valamint bizonyított antioxidáns hatása is.

Milyen bőrbetegségek kezelésében hatékony a teafaolaj?

  • Felületes bakteriális bőrfertőzések: klinikai vizsgálattal egyértelműen sikerült alátámasztani, hogy 10%-os teafaolaj tartalmú helyi készítmények hatékonyak a Staphylococcus aureus baktérium (ez a baktérium okozza a felületes bőrfertőzések nagy részét) okozta felületes bőrfertőzések kezelésében. Ez a hatékonyság nagyjából megegyezik a mupirocin tartalmú kenőcsök (pl. Bacroban kenőcs) hatékonyságával.
  • Vírusos bőrbetegségek: elősegíti HPV-vírusok okozta talpi vagy kézfeji szemölcsök gyógyulását, és hatékony herpesz vírusok (HSV-1 és HSV-2) okozta ajakherpesz kezelésében.
  • Körömgomba és lábgomba: a teafaolaj gátolja a körömgomba ill. láb gombás fertőzéséért leggyakrabban felelős fonalas gombák (Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes) szaporodását. Fontos azonban megjegyezni, hogy körömgomba esetén kitartóan és hosszan –legalább 6 hónapig- kell alkalmazni, és előrehaladott fertőzéseknél önmagában nem hatékony, ilyenkor csak gyógyszeres kezeléstől várható eredmény.
  • Parazitás bőrfertőzések: 5%-os koncentrációban hatékony rühfertőzés, fejtetű, valamint Demodex atka okozta bőrfertőzés (ún. demodicosis) kezelésére.
  • Pattanásos bőr: antimikrobalis és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően 5%-os koncentrációban hatásos mérsékelt pattanásos bőrtünetek kezelésében. Hatékonysága ezen a téren megegyezik az 5%-os benzoil-peroxid tartalmú készítmények (pl. Akneroxid gél) hatékonyságával, és kevesebb zavaró helyi mellékhatást (pl. bőrirritáció) okoz, de a szemmel látható eredmény lassabban alakul ki.
  • Seborrhoeas bőrgyulladás: ez a sok szempontból rejtélyes bőrbetegség a népesség 3-5%-ában fordul elő, jellemzően hullámzó intenzitással. A hajas fejbőr korpásodásának leggyakoribb oka, amiben nagy valószínűséggel szerepet játszik a bőr normál flórájához tartozó gomba, az ún. Malassezia furfur. A teafaolaj gomba ellenes (ún. antifungalis) hatása révén 5%-os sampon formájában kedvezően befolyásolja az ilyen tüneteket.
  • Sebgyógyulás: hydrogél formában alkalmazva hűsíti a felületes égési sérüléseket, és azonnali vagy késői alkalmazásával felgyorsul az egyéb felszínes sebek gyógyulása is.

Milyen mellékhatást okozhat a teafaolaj?

A teafaolaj potenciálisan mérgező, ha valaki megissza, de szerencsére az átmeneti kellemetlenségek (pl. álmosság, hányinger, zavart tudatállapot, bőrkiütések) a lenyelt mennyiségtől függően pár órán vagy pár napon belül megszűnnek. Halálesetről eddig nem számoltak be.

Nagyobb koncentrációban helyileg alkalmazva kontakt irritatív vagy allergiás bőrgyulladást okozhatnak, és beszámoltak ritkábban előforduló egyéb mellékhatásokról is (pl. általános tünetekkel járó túlérzékenységgel reakcióról vagy pubertás előtt fiúknál jelentkező mellduzzanatról).

Mikor használjunk teafaolajat?

Ha valaki előnyben részesíti a természetes gyógymódokat, vagy például átmenetileg nem tud orvoshoz fordulni, a fent említett bőrbetegségekben lehet próbálkozni teafaolajjal, de fontos, hogy csak az enyhébb esetekben. Amennyiben a bőrtünetek nem javulnak, vagy szokatlan helyi ill. általános tünetek jelentkeznek, feltétlenül érdemes szakorvost felkeresni.

Kérjen időpontot!

Kapcsolat Hívás most!