Igyunk sokat, hogy szebb legyen a bőrünk?
2016-10-01
Mitől bio egy szolárium?
2016-10-30
Összes mutatása

Szteroid fóbia – jogosak-e a félelmek?

Bőrgyógyászat Budapest Szteroid fóbia

A címben feltett kérdés tudatos ellentmondást hordoz: mivel fóbiáról van szó, a szteroidoktól való túlzott félelem is nyilván indokolatlan. Bőrgyógyászként mégis nap mint nap találkozom olyan pácienssel, aki orvosi javaslat ellenére is fél használni helyi szteroid tartalmú készítményeket. Nem ritkán a gyógyszerész figyelmezteti a vásárlót, hogy „csak óvatosan azokkal a hormon tartalmú kenőcsökkel”. A mai világban teljesen érthető az elbizonytalanodás, hiszen a hagyományos kezelésnek igen nagy ellentábora van, és mindenki jó hangosan mondja a magáét, az állítások mögé meggyőzőnek tűnő érvek sokaságát felsorakoztatva.
Ebben az írásomban a helyi szteroid kezeléssel kapcsolatos tévhitekre igyekszem rávilágítani, és a biztonságos kezelés „játékszabályait” ismertetni.
A szteroidok szervezetünkben termelődő olyan hormonok, melyek kémiai felépítésükben egy ún. szterán váz szerkezetet hordoznak. Ide tartoznak a férfi és női nemi hormonok (tesztoszteron, ösztrogén, progeszteron), és a mellékvesében termelődő anyagcsere hormonok (glükokortikoidok és mineralokortikoidok). A szteroid szer megnevezést alapvetően kétféle hormonra szokták használni: a tesztoszteronra és a glükokortikoidokra. A tesztoszteron mesterséges „másolatai” az ún. anabolikus szteroidok, melyeket atléták és különösen testépítők szednek, elsősorban izomtömeg, erő és állóképesség növelése érdekében. A glükokortikoidok viszont igen hatékony gyulladáscsökkentők, lecsendesítik az immunrendszer túlműködését, vagy rossz reakcióit. Az ilyen kedvező tulajdonságuk miatt, szájon át adva számos betegség kezelésében hatékonyan alkalmazzák őket: pl. tüdőasztmában, autoimmun és allergiás betegségekben. Bizonyos állapotokban adásuk akár életmentő is lehet. Hosszú ideig, nagy adagban belsőleg használva viszont nem kívánatos mellékhatásokat (pl. testsúlynövekedés, csontritkulás, magas vérnyomás, cukorbetegség) is okozhatnak. Ezek a kellemetlen mellékhatások kiküszöbölhetők, ha bizonyos bőrbetegségekben helyileg, közvetlenül a bőrfelszínre kenve használjuk őket. A szteroidokat az 1960-as évek elejétől kezdték el helyileg alkalmazni, kenőcs, krém, gél vagy oldat formájában, és az elmúlt több mint 50 év során kellő tapasztalat gyűlt össze biztonságos használatuk vonatkozásában. Hatáserősségük szempontjából több csoportba (enyhe, mérsékelten erős, erős, igen erős) oszthatók, és az életkor, a bőrtünetek jellege és az érintett testtáj alapján javasolja az orvos a megfelelő erősségű és állagú készítményeket. Kétségtelen, hogy helyi szteroidokat használunk a bőrgyógyászatban a legelterjedtebben, és nem igen van más hatóanyag, ami hasonló kedvező tulajdonságokkal bír.
Mégis gyakoriak a félelmek. Mik ezek?
„A szteroidos kenőcsök elvékonyítják a bőrt.”

Legtöbb embernek helyi szteroid kezelés hallatán rögtön ez a mellékhatás ugrik be először. Valóban ez egy potenciális mellékhatás, viszont csak akkor fordul elő, ha erős hatású készítményeket hosszú ideig (hónapokig-évekig) megszakítás nélkül használunk. Ilyenkor a bőr elvékonyodik, könnyen ráncolhatóvá válik, a bőr alatti apró kis erek láthatóak lesznek. Korai stádiumban, ha abbahagyjuk a szteroid kezelést, a folyamat még visszafordítható, de a terápia folytatásával végleges striák (vörös csíkok, amelyek később gyöngyházas fehér színűvé fakulnak) alakulnak ki. Ez a rettegett mellékhatás azonban a helyi szteroidok megfelelő használatánál sohasem fordul elő! Azoknál az ekcemás betegeknél viszont, akik a téves előítéletek miatt nem mernek szteroidos készítményeket használni, a tünetes bőr éppen ellenkezőleg viselkedik: a viszketés miatti folyamatos vakarás és dörzsölés hatására megvastagszik (lichenifikáció).

„A helyi szteroidok kedvezőtlenül befolyásolják a gyerekek növekedését és fejlődését.”

A helyi szteroid készítmények, szemben a szájon át alkalmazott tablettákkal, nem (vagy csak minimális mennyiségben) jutnak be a vérkeringésbe, ezért nem csökkentik a szervezet saját hormontermelését, nincsenek káros hatással a fejlődésre és növekedésre. Persze itt is vannak kivételes esetek: csecsemőknél nagy bőrterületen – főleg nedves kötés alatt vagy hámfosztott részeken- alkalmazva, fel tud annyi mennyiségű hatóanyag szívódni a véráramba, ami már a szervezet egészét érintő mellékhatást okozhat. 12 hónapos kor alatt ezért csak kivételes esetekben használunk nagy bőrfelszínre szteroidos készítményeket, akkor is lehetőleg minél gyengébb erősségűt és minél rövidebb ideig. Gyermekeknél is nagyon fontos viszont szem előtt tartani, hogy elhúzódó, kezeletlen, viszketéssel és egyéb kellemetlen panaszokkal járó bőrbetegség kedvezőtlen hatással van fizikai, pszichés és szociális fejlődésükre. Ha a szteroidoktól való félelem miatt nem kezeljük a bőrtünetüket, éppen ez fogja negatív irányba befolyásolni a fejlődésüket.

„Helyi szteroidok használata mellett a bőr kiszőrösödhet.”

Hosszú ideig tartó alkalmazás mellett valóban átmeneti, enyhe szőrnövekedés alakulhat ki a kezelt területen, de ez nagyon ritka.

„Szteroid kenőcsök a kezelt bőr kifehéredését vagy bebarnulását okozhatják.”

Ilyen zavaró színeltérések inkább abban az esetben fordulnak elő, ha a tünetes bőrt nem kezeljük, ugyanis a kezeletlenül hagyott gyulladás hatással lehet a bőrben a pigmenteloszlásra. Tudományos szakzsargonnal a kifehéredést „postinflammatios hypopigmentációnak”, a bebarnulást pedig „postinflammatios hyperpigmentációnak” nevezzük, itt a „postinflammatios” kifejezés is arra utal, hogy a jelenség gyulladást követően és nem a szteroid kenőcs használata miatt alakul ki. Az időben megkezdett kezelés éppen ellenkezőleg, csökkenti a rizikóját a színeltérések kialakulásának.

„A helyi szteroid készítményeket csak vékonyan kenve szabad használni.”

Ahogy említettem erre gyakran a gyógyszerész hívja fel a figyelmet. Fontos viszont, hogy kellő mennyiséget alkalmazzunk, mert ellenkező esetben a kezelés nem lesz hatékony. De mennyi is az a „kellő mennyiség”? Erre a gyakorlatban jól használható az ún. ujjbegy egység szabály: ha a tubusból egy felnőtt mutatóujjának ujjbegyére nyomunk krémet, az ujjhegytől az ujjperceket elválasztó mélyedésig (kb. 2 cm), akkor ez a mennyiség nagyjából két felnőtt tenyérnyi bőrfelszínre lesz elegendő.

Végül a „játékszabályok”:
• Kizárólag orvosi javaslatra, és szigorúan az orvos utasítása szerint alkalmazzunk helyi szteroidokat!
• Ne féljünk használni a készítményeket, és használjunk kellő mennyiségeket!
• A leggyengébb erősségű, de még hatékony termékeket használjuk!
• Ne alkalmazzuk a készítményeket hosszú ideig folyamatosan! (Ez különösen vonatkozik az érzékenyebb bőrterületekre pl. arcra és szemkörnyékre.)
• Krónikus, hosszan tartó bőrbetegségek esetén (pl. ekcéma), a szteroid mentes időszakokban is rendszeresen hidratáljuk, tápláljuk a bőrt!

Kérjen időpontot!

Kapcsolat Hívás most!