A frusztráló felnőttkori pattanások margójára
2018-02-11
Csokis blog
2018-04-18
Összes mutatása

Aloe vera: a halhatatlanság növénye

aloe vera bőrgyógyászat

Az Aloe vera-t egészségre és szépségre gyakorolt jótékony hatása miatt évezredek óta használták különböző ősi kultúrákban: az ókori Görögországban, Egyiptomban, Indiában, Mexikóban, Japánban és Kínában. Az Aloe vera elnevezés az arab „Alloeh” szóból (jelentése „fénylő keserű anyag”) és a latin „vera” kifejezésből (jelentése „valóságos”) származik. 2000 évvel ezelőtt a görög tudósok az Aloe vera-t mindenre ható, egyetemes csodaszernek tartották. Az egyiptomiak a „halhatatlanság növényének” nevezték, és az egyiptomi királynők – Nefertiti és Kleopátra – rendszeresen alkalmazták szépészeti célokra. Nagy Sándor és Kolumbusz Kristóf katonáinak sebeit gyógyította vele, majd az 1800-as években az Egyesült Államokban hashajtó hatása miatt terjed el használata széles körben. Az 1930-as évek közepétől pedig sikeresen kezeltek vele röntgensugárzás következtében kialakuló súlyos bőrgyulladást.

Ahogy azt Izrael bölcs királya, Salamon, több évezrede megállapította: „ …. nincs új a nap alatt….” Manapság a gyógyszertárak és a drogériák polcai tömve vannak különböző Aloe vera tartalmú készítményekkel, természetesen csodás ígéretekkel dobozuk hátoldalán. De valóban ilyen varázslatos növény az Aloe vera?

A növényről

Az Aloe vera egy évelő, ágas-bogas, szárazságkedvelő, élénkzöld színű pozsgás növény. Megjelenésében leginkább a kaktuszokhoz hasonlít. Csipkézett szélű, keresztmetszetében háromszög alakú, húsos levelei, sárga, cső alakú virága, és nagyszámú magot tartalmazó gyümölcse van.  A nagymértékű kereskedelmi igény következtében napjainkban már a világ összes száraz, meleg vidékén, valamennyi kontinensen honosították és termesztik, így nehéz megállapítani, hogy eredetileg honnét is származik. Valószínűleg Észak-Amerikában és Szudán Nílus menti régiójában volt őshonos. Több mint 400 fajtája van, de ezek közül csak néhány rendelkezik egészségre gyakorolt kedvező tulajdonságokkal. Ilyen szempontból az Aloe Barbadensis Miller a leghatásosabb, általában ezt a fajt kutatják és használják elterjedten kozmetikai termékekben.

Hogyan és mire hat az Aloe vera?

Számos kedvező hatást tulajdonítanak az Aloe vera-nak. Ezek a következők:

  • enyhíti a pattanásos, ekcémás és pikkelysömörös bőrtüneteket
  • anti-ageing (bőrfiatalító) tulajdonsága van
  • gyógyítja a rovarcsípést, az égési sérüléseket és a napégést
  • csillapítja a bőrirritációt
  • gomba-, baktérium- és vírusölő hatással bír

A növényből kétféle anyag nyerhető: Aloe latex és Aloe gél. Az Aloe latex a növény levelek külső rétegének csövecskéiből nyert, keserű, sárga nedv. Fő aktív alkotóelemei az ún. hidroxiantracén-származékok (15-40%), mint az Aloin A és B. Ezek a származékok hagyományosan hashajtó hatásúak, de fájdalomcsillapító, antibakterialis és antiviralis tulajdonsággal is bírnak. Az Aloe gél a növény leveleinek belső részéből nyerhető színtelen, kocsonyás anyag. A gél elsősorban vízből (98%) és poliszacharidokból áll. Leghatékonyabb alkotója az acemannán, amiről igazolódott, hogy elősegíti a sebgyógyulást, stimulálja az immunrendszert, valamint baktérium- és vírusölő tulajdonsága is van. Hagyományosan az Aloe gélt külsőleg (sebek, égési sérülések, bőrirritáció gyógyítására) és belsőleg (székrekedés, köhögés, fejfájás, ízületi gyulladás, immunhiányos állapotok gyógyítására) is alkalmazták. A kereskedelemben forgalomban lévő különböző készítményekben az Aloe gélt többnyire porított koncentrátum formájában használják fel.

A növény mindössze 5%-ban tartalmaz aktív hatóanyagokat. A következő alkotók hatnak jótékonyan a bőrre:

  • A, C és E vitaminok: bőrfiatalító (anti-ageing) hatásúak, antioxidáns tulajdonságuknak köszönhetően semlegesítik a szabad gyököket.
  • Antrakinonok (antraglikozidok): fájdalomcsillapító, baktérium, gomba- és vírusölő hatással rendelkeznek.
  • Szterolok (lupeol, kampeszterol) és poliszacharidok (pektin, glükomannán, acemannán és mannóz-származékok): gyulladáscsökkentő tulajdonságuknak köszönhetően enyhítik a bőrirritációt.
  • Egyéb molekulák és alkotóelemek pl. különböző aminosavak, tanninok és enzimek hozzájárulnak az Aloe vera kedvező hatásához.

A fentiek alapján érthető, hogy miért is nevezik az Aloe vera-t a halhatatlanság növényének…

Akkor most gyerünk, raktározzunk be mindenféle Aloe vera terméket?

Az eddig említettekre alapozva bátran gondolhatnánk, hogy az Aloe vera szinte valamennyi testi problémánkat megoldja, de sajnos ez nem így van. A boltokban kapható termékek ugyanis közel sem olyan hatékonyak, mint a vizsgálatokban tesztelt friss Aloe vera. 2005-ben svájci kutatók 9 vezető kozmetikai cég által forgalmazott Aloe vera terméket (melyek Aloe gel porított koncentrátumát tartalmazták) hasonlított össze friss Aleo vera géllel (Quality and authenticity of commercial aloe vera gel powders. A. Bozzi et al. 2006). A vizsgálat eredményei alapján a legtöbb kozmetikai cég készítményeiben csak nagyon kis mennyiségű, aktív hatóanyagot csupán nyomokban tartalmazó Aloe vera volt kimutatható. Amennyiben eredeti, friss Aloe vera gélt is használnánk, kérdéses, hogy ez mennyiben maradna hatékony, mire a bevásárló kosarunkba érkezik. A növény aktív hatóanyagai ugyanis nagyon érzékenyek, könnyen lebomlanak. A legpraktikusabb ezért az, ha Aloe vera-t cserépben tartunk az ablakpárkányunkban, így kisebb otthoni baleseteknél csak letörünk belőle egy levelet, és közvetlenül ezt helyezzük a sérült bőrfelszínre.

Kérjen időpontot!

Kapcsolat Hívás most!