Kell-e diétázni az ekcémás gyermeknek?
2018-01-07
Aloe vera: a halhatatlanság növénye
2018-03-16
Összes mutatása

A frusztráló felnőttkori pattanások margójára

dr siklós krisztina bőrgyógyász pattanások kezelése

Bizonyára sokan nyugtattuk magunkat tinédzser korunk amúgy is zaklatott éveiben azzal az illúzióval, hogy ha elérjük a várva-várt felnőttkort, hormonháztartásunk kiegyensúlyozottá válik, és arcunkról végre eltűnnek azok a zavaró, ronda pattanások. Aztán persze legtöbbünknek csalódniuk kellett, mivel a serdülőkor egyik keresztjének gondolt bőrhibák a 30-as, esetleg 40-es éveink derekán tovább éktelenkednek az arcunkon.

Miért van ez? Szükséges-e ilyenkor bármilyen kivizsgálás?

A széles körben elterjedt vélekedés ellenére a pattanásos bőr  nem csak a tizenéves korosztály problémája, különböző felmérések alapján ugyanis a 25-40 éves nők 41%-a érintett ebben a témában. És igen, sajnos a külső megjelenésre amúgy is általában többet adó nőknél kb. kétszer olyan gyakori, mint a férfiaknál. Leggyakrabban a pubertáskorban kezdődő bőrpanasz nyúlik át a felnőttkorra, de az sem ritka, hogy a korábban szinte makulátlan arcbőr a 20-as évek közepétől válik látványosan rücskössé.  A pattanások megjelenésének jellege felnőttkorban némileg eltérhet a tinédzserkori formától, inkább az arc alsó felében, főleg a száj körül és az állkapocscsontok felett (ún.  „U-vonalban”) jelentkeznek, többnyire mélyebbek, nehezebben kinyomhatóak, és hosszabb ideig tartanak. Gyakori, hogy ilyenkor a küzdelemben belefáradt és csalódott érintett bőrgyógyászhoz fordul, egyrészt a probléma okának kiderítése, másrészt pedig megoldása céljából.

Mikor kell hormonvizsgálatot végezni?

Az ilyen panasszal engem felkereső páciensek többsége a háttérben valamilyen hormonális rendellenességet feltételez, ezért „hormonvizsgálatot” kér. A tapasztalat azonban az, hogy az érintettek túlnyomó többségénél a nemi hormonszintek normál tartományban vannak, nem mutatnak kóros eltérést.

Mind a tinédzserkori, mind a felnőttkori pattanás részben hormonális tényezőkre vezethető vissza. A pattanás ugyanis a faggyúmirigyek betegsége, amelyek rendelkeznek hormon receptorokkal, ezeken keresztül a nemi hormonok (elsősorban az androgén hormonok csoportjába tartozó tesztoszteron) serkenteni tudják a faggyú termelését. Férfi típusú nemi hormonok azonban kisebb mennyiségben nők szervezetében is megtalálhatók. Serdülő korban, a nemi érés kezdetén, a nemi hormonok elkezdenek fokozottabban termelődni. A faggyú mennyiségét serkentő tesztoszteron-szintje főleg fiúknál emelkedik meg látványosan, ezért ebben a korosztályban a pattanásos tünetek náluk általában sokkal szembetűnőbbek.

A felnőtt nők többsége pattanásainak egyértelmű felerősödését tapasztalja közvetlenül a menstruációs vérzést megelőző napokban ill. a vérzés alatt. Az átlagosan 28 napból álló menstruációs ciklus minden egyes napja eltérő a különböző hormonszintek vonatkozásában. A ciklus első felében az ösztrogén, a második felében pedig a progeszteron a domináló hormon. Mindkét hormonszint drasztikusan lecsökken közvetlenül a menstruáció előtt és alatt. A tesztoszteron hormonszintje a menstruációs ciklus alatt mindvégig állandó marad, így a havi vérzés bekövetkeztével relatív túlsúlyba kerül. A ciklus második felében szervezetünkben nagyobb arányban  jelen lévő  progeszteron is serkenti a faggyú termelődését, valamint a faggyúmirigyek kivezető nyílásait (pórusok) körülvevő hámsejtek duzzanatát idézi elő, így a faggyú kiürülése is nehezítetté válik.

Az ilyen „menstruációs” acne kezelésében hatékony fegyverek a különböző fogamzásgátló tabletták. Egyrészt az ösztrogénszint megemelésén keresztül csökkentik a tesztoszteron relatív mennyiségét és hatását, másrészt megemelik a vérben az ún. nemi hormonkötő fehérjék szintjét. Ezek a fehérjék úgy viselkednek, mint a szivacs: „felszívják” a szabad tesztoszteron molekulákat a vérben, így azok hatása kevésbé érvényesül a faggyúmirigyek hormon receptorain.  A fogamzásgátló tabletta szedésének abbahagyásakor viszont általában a pattanásos panaszok felerősödésével kell számolni.

Ritkán valóban hormonális rendellenesség egyik tünete lehet a pattanásos bőr, különösen, ha ez korábban nem volt jellemző. Ilyenkor azonban többnyire egyéb tünetek is társulnak: rendszertelen, vagy teljesen kimaradó menstruáció, a testszőrzet férfiakra jellemző (bajusz, pajesz vagy has középső vonalában, mellbimbók körül) megerősödése, férfi típusú kopaszodás.

Kell-e ételallergia tesztet végezni?

Másik gyakori igény az ételallergia irányában elvégzett laborvizsgálat. Sokan úgy gondolják, hogy a pattanások megjelenése étkezési szokásaikra, vagy ételallergiára vezethető vissza.

Régóta vizsgált és vitatott téma a különböző élelmiszerek fogyasztása és a pattanás kialakulása közötti kapcsolat. Az egyértelmű, hogy a bőrtünetek kialakulásában nem játszik szerepet ételek fogyasztásával kapcsolatos allergiás reakció, ezért az ilyen allergia teszteknek semmi értelmük. Különböző élelmiszerek nagy mennyiségű fogyasztása viszont súlyosbíthatja az acnes panaszokat. Ilyen a tej: egyrészt a benne található inzulin-szerű növekedési faktor (insulin-like-growth factor, ILGF-1) fokozza a faggyú termelődését, és stimulálja a pórusok eltömődéséért felelős hámsejtek képződését, másrész nyomokban fellelhető benne egy androgén hormon előanyag is, amiből a faggyúmirigyben található enzim valódi androgén hormont állít elő. A mai modern nyugati civilizáció étrendjét zömmel kitevő magas glikémiás indexű élelmiszerek (pl. cukor, fehér kenyér, krumpli, fehér rizs), a vér glükózszintjének gyors és jelentős emelkedését váltják ki, ezáltal a vérben hosszan tartó, emelkedett inzulin-szintet okoznak. Az inzulin, mint egyfajta „főnök hormon” az ILGF-1 és az androgén hormonok fokozott termelődését váltja ki.

Milyen életmódbeli változtatásokkal javíthatok a helyzeten?

  • Ha tudjuk, kerüljük a stresszhelyzeteket! A stressz a fokozott kortizol ill. androgén hormonok és neuropeptidek termelődésén keresztül hatással van a faggyúmirigyek működésére.
  • Szokjunk le a dohányzásról! A nikotin fokozza a faggyútermelést és csökkenti az E-vitamin képződését.
  • Megfelelő, ún. non-comedogen kozmetikumokat használjunk!
  • Kerüljük a magas glikémiás indexű élelmiszerek túlzott fogyasztását! Helyette fogyasszunk inkább friss zöldséget, gyümölcsöt, sovány húsokat és sok halat!

 

Makacs, komoly lelki problémát okozó esetekben érdemes szakembert felkeresni, mivel számos receptköteles helyi készítménnyel ill. gyógyszeres kezeléssel hatékonyan orvosolható a probléma. Fontos tisztában lenni azzal is, hogy középkorú nőknél megjelenő pattanásszerű bőrtünetek nem mindig „átlagos” pattanások, más bőrbetegség is állhat a háttérben, aminek a kezelése eltérő.

Kérjen időpontot!

Kapcsolat Hívás most!