HPV vírus bőrgyógyászat
HPV tévhitek és tények
2017-06-25
dr siklós krisztina bőrgyógyászat
Darázs- vagy méhcsípés: mi a teendő?
2017-08-20
Összes mutatása

Az ágyi poloskáról

bőrgyógyászat poloska

ágyi poloska bőrgyógyászat dr siklós krisztina

Sajnos az utóbbi évtizedekben egyre több helyen lehet találkozni a 60-as években már felszámoltnak vélt ágyi poloskával. Mivel az esetek kb. 50 százalékában szállodákban és kollégiumokban fordul elő, a nyári vakációnkat is nagymértékben megkeserítheti, ha összetalálkozunk ezekkel a kellemetlen élősködőkkel. Nem beszélve arról, hogy bőröndünkkel átmeneti szállásunkról haza is vihetjük ezeket a rendkívül szapora vérszívókat, amiknek a kiirtása nem egyszerű feladat. Mi alapján merül fel, hogy a hevesen viszkető rovarcsípéseket ágyi poloska okozza, és mi a teendő ilyenkor?

Milyen az ágyi poloska csípése?

Mivel az ágyi poloska elsősorban emberi vérrel táplálkozik, ezért amikor megcsípik áldozataikat, az egyéni érzékenységtől függően, szúnyogcsípésre emlékeztető, rendkívül viszkető kiütéseket okoznak a bőrön. A csípések típusosan reggelre vagy délelőttre jönnek elő, általában a kéz- és lábfejeken, a hajlatokban és az arcon. A Magyarországon nyilvántartott élősködők közül (pl. szúnyog, bolha, kullancs, tetű) csak az ágyi poloska támad éjjel. Míg a szúnyogcsípés okozta viszketés általában 2-3 nap alatt elmúlik, addig ágyi poloska csípésnél ez több mint egy hétig is fennállhat.

Gyakori, hogy az egy ágyban alvó pároknál csak a nőn van csípés. Ennek egyrészt a férfiak vastagabb bőre, másrészt az idegvégződésekhez kapcsolódó sűrűbb és erősebb testszőrzetük az oka, aminek köszönhetően náluk az ágyi poloska testen való járásával könnyebben felhívja magára a figyelmet.

Hogyan lehet felismerni az ágyi poloskát?

Az ágyi poloskát nem felismerni, hanem észrevenni nehéz, mivel sosem mutatja meg magát az embernek. Felimerése egyébként egyáltalán nem nehéz feladat: ovális alakja, 5-7 mm-es nagysága, és jellegzetes vörösesbarna színe alapján könnyen beazonosítható. Nappal szűk repedésekben és hézagokban bújik meg, és csak éjjel, amikor az ember mély álmát alussza, jön elő rejtekhelyéről. Szárnytalan rovar, ezért repülni nem tud, viszont a lábain található tapadókorongok segítségével, testméretéhez képest rendkívül fürgén és nagy előszeretettel mozog függőleges felületeken. Folyamatosan termelő bűzmiriggyel rendelkezik, ezért kellemetlen szagot áraszt magából.

Ágyi poloska jelenlétére utaló nyom lehet az ágyneműhuzaton található vércseppfolt, amely úgy keletkezik, hogy az alvás közbeni forgolódás során agyonnyomott poloska gyomrából szétfolyik a vér a lepedőn. Hasonló árulkodó jelek a homokszem nagyságú fekete ürüléknyomok. Mivel az ágyi poloska 5 alkalommal vedlik le a kifejlődése során, az így maga után otthagyott elhalt szövet is könnyen felismerhető.

Átjuttathat-e az ágyi poloska kórokozókat az emberbe vérszívás során?

Annak ellenére, hogy bizonyos kórokozók képesek megtelepedni az ágyi poloska szervezetében és szívószervein, laboratóriumi vizsgálatok alapján annak esélye, hogy a poloska fertőzéseket juttat egyik emberből a másikba, valószínűtlen.

Hogyan kerülhet a lakásba ágyi poloska?

Sokak büszkeségét sérti, ha ágyi poloska telepszik meg lakásukban, hiszen úgy gondolják, hogy ez a nem kellő tisztasággal van összefüggésben. A ágyi poloska azonban nem érzékeny a tisztaságra, és nem vonzza őt a kosz sem, kizárólag az ember.

Kétféle úton kerülhet be a lakásba: saját lábán (aktív úton), vagy ha mások viszik be (passzív úton).

Az ágyi poloska különösen panelházakban, könnyen át tud jutni egyik lakásból a másikba. Kicsi méreténén fogva könnyen átpréseli magát a villanyvezetékek, lakásokon átfutó csövek és szerelvények ill. repedéseken keresztül. Általában az alsó- és felső szomszédok felől, és nem oldalról jön a poloska, egyrészt azért, mert a csövek is függőlegesen futnak, másrészt mert a poloska is szívesebben mászik függőlegesen.

Nyaralás alkalmával, csomagoláskor a bőrönddel is könnyen haza lehet vinni ágyi poloskát. Mivel ilyen szálláshelyeken folyamatosan cserélődnek a vendégek, egy átfogó teljes poloskaírtást rendkívül nehéz kivitelezni, másrészt a cserélődő lakók folyamatosan hozzák-viszik ezeket a kellemetlen vérszívókat.

Használt bútorok, lomtalanításkor kitett tárgyak, vagy antikváriumban vásárolt könyvek is fertőzöttek lehetnek, de új bútor szállítása és raktározása közben is elképzelhető, hogy poloska kerül a csomagolásba.

Mit tegyek, ha ágyi poloska van a lakásomban?

A poloskaírtást érdemes szakemberekre bízni. Egyrészt a házilagos poloskaírtás semmivel sem olcsóbb, és igen energia- és időigényes, másrészt mert laikusként gyakran több kárt okozunk, mint hasznot. Általában a saját kútfőből származó reakciók és az interneten összeolvasott jó tanácsok csak látszatmegoldások, és csak rosszabb irányba viszik el a dolgot.

Nem érdemes szétszedni az ágyat, átrendezni a szobát, vagy kipakolni az ágyneműt és a szekrényt, ugyanis így a kiszámíthatóan és koncentráltan az ágy környékén lévő poloskákat csak széjjel kergetjük a szobában. Az ágy vagy egyéb bútorok kidobásával is csak több 100 000 Ft-os kárt okozunk magunknak, hiszen ezek a kisméretű rovarok egyéb helyeken (pl. konnektor rése, parketta repedései) is meghúzódhatnak, amiket képtelenség kidobni. Fölösleges másik szobában aludni, mert néhány nap alatt a poloskák is követik az embert, így a lakásban szanaszét vándorolnak, ezért később nehezebb lesz őket kiirtani. Az sem megoldás, ha egy időre elköltözünk hazulról, ugyanis az ágyi poloska akár 6 hónapig is kibírja táplálék, vagyis emberi vér nélkül.

Addig is, amig megszervezzük a poloskaírtást, a kellemetlen csípésekkel érdemes bőrgyógyászt felkeresni, aki megfelelő tüneti kezeléssel enyhíteni tudja a panaszokat.

Kérjen időpontot!

Kapcsolat Hívás most!