Megőszülhet-e a haj pár nap alatt?
2016-12-11
Anyajegyből szőrszálat kihúzni?
2017-01-23
Összes mutatása

Mi a baj a kozmetikumokban használt ásványi olajokkal?

Előre bocsátanám: véleményem szerint semmi. Ez főleg olyan természetes kozmetikai termékeket forgalmazó cégek koholmánya, akik ilyen lejárató taktikákkal próbálják termékeiknek természetes jellegét még inkább kedvező fényben feltüntetni. „Egy hazugság a fél világot körbeutazza, mialatt az igazság még mindig csak a cipőjét húzza fel”- ahogy Mark Twain ezt bölcsen megfogalmazta. A kőolajszármazékokkal is ez a helyzet; számtalan kozmetikai termékben használt ártalmatlan, kifejezetten kedvező tulajdonsággal bíró alapanyagok, mégis számos internetes fórumon és magazinokban rémisztő dolgokat lehet olvasni róluk. Úgy gondolom, ideje tisztázni: ezek a negatív híresztelések egyszerűen nem igazak.

Mik azok az ásványi olajok?

Az ásványi olaj vagy folyékony petrolátum a kőolajból történő benzinkészítés (kőolaj-finomítás) egyik mellékterméke. Szintelen, szagtalan, átlátszó vegyületek keveréke. Mivel az üzemanyaggyártás mellékterméke, ezért nagy mennyiségben, és viszonylag olcsón áll rendelkezésre. Minősége széles skálán mozog, az egyszerű kenőolajtól kezdve egészen az orvosi tisztaságú ásványi olajig.

Valóban mesterséges anyagok az ásványi olajok?

Egyrészt: a természetesség nagy hívei jó lenne, ha egyszer már pontosan meghatároznák, hol van az az éles vonal, ami elválasztja a jó és szép természetes anyagokat a gonosz és csúf mesterséges dolgoktól. Az a helyzet, hogy ha a természetesség határát elég szűkre húzzuk, akkor nem sok minden marad.

Másrészt: egy adott anyag természetben vagy az emberi szervezetben kifejtett hatását nem a forrása, hanem a kémiai tulajdonságai határozzák meg.

Harmadrészt: a kőolaj (más néven ásványi olaj) a Föld szilárd kérgében található természetes eredetű, élő szervezetek bomlásával, átalakulásával keletkezett ásványi termék. Vagyis szerves eredetű ásvány: elhalt tengeri (növényi és állati) egysejtű élőlények, planktonok anaerob (levegőtől elzárt) bomlásterméke. Évmilliók alatt a Föld mélyében, bármely meglepő is, de természetes folyamat során jött létre.

Jogosak-e a környezetkárosító hatással kapcsolatos aggodalmak?

Néhány környezettudatos orgánum szerint azok, akik ásványi olajokat tartalmazó kozmetikumokat használnak, hozzájárulnak a környezetkárosításhoz és a meg nem újuló energiaforrások kiaknázásához. Fontos tisztázni, hogy a kozmetikumokban használt ásványi olajok nem energiaforrások, hanem a kőolaj kitermelés során képződő melléktermékek. Senki sem fúr olajkutakat azért, hogy pl. hidratáló krémekben lévő alapanyaghoz jusson. Az ilyen ásványi olajakat az egyéb iparágakban végbemenő kőolaj-finomítás (desztilláció és frakcionálás) során nyerik ki, majd tisztítják a szigorúan előírt tisztasági fokig.  Ebben a tekintetben nincs különbség a krémekben használt kókuszolaj (vagy egyéb növényi olaj) és az ásványi olajok kivonása, tisztítása és feldolgozása között. Azt tanácsolom, ha valaki a környezet és az energiaforrások miatt aggódik, ne az ásványi olaj tartalmú kozmetikumok elhagyásával kezdje, hanem inkább ne utazzon benzines járművel, ne szálljon repülőgépre, ne fűtse földgázzal otthonát, ne főzzön gázzal, ne használjon műanyagból készült termékeket, stb.

Szennyezett-e a kozmetikumokban használt ásványi olaj?

A kozmetikumokban használt ásványi olajok csak nagyon távolról hasonlítanak a járműveket működtető benzinre, ugyanis az ilyen olajokat teljesen megtisztítják a bőre és az egészségre ártalmas szennyeződésektől. Olyannyira, hogy az ilyen tisztaságú olajakat akár meg is lehet inni, bár ez nem ajánlott, mert gyomorfájást okozhat (hasonlóan a túl nagy mennyiségben elfogyasztott olívaolajhoz). Fontos megjegyezni, ha már a szennyeződésről beszélünk, hogy a földből származó, feldolgozás előtti növények is nagymértékben szennyezettek pl. rovarokkal, gombákkal, baktériumokkal és egyéb szennyeződésekkel. Az ásványi olajokhoz hasonlóan az ilyen növényi eredetű anyagokat is tisztítani kell, mielőtt kozmetikumokba rakják őket. Lehetséges, hogy sokan soha többé nem is használnának természetes kozmetikumokat, ha látnák, hogy az ilyen alapanyagok hogy néznek ki és milyen szagot árasztanak, mielőtt a tisztítási és feldolgozási folyamatokon keresztülmennek.

Az ásványi olaj az érzékeny bőr ellensége?

Éppen ellenkezőleg: az érzékeny bőr barátja.  Az ásványi olaj nagyon pozitív hatással van a bőrünkre, különösen ha az száraz és érzékeny. Ez az anyag csökkenti a bőrből normális körülmények között távozó vízmennyiséget, azáltal, hogy támogatja a bőr természetes védőgátját. A kedvező hidratáló és védő hatáson kívül elősegíti a sebgyógyulást is.

A növényi eredetű kókusz-, jojoba- és argánolaj szintén jól hidratálja a bőrt, de gyakran okoz allergiás bőrirritációt (allergiás kontakt dermatitis).  Az ásványi olaj ebből a szempontból sokkal semlegesebb, az ilyen típusú bőrreakció vele szemben extrém ritka.

Végül megjegyezném, hogy nem véletlen, hogy a Johnson&Johnson cég legtöbb babakozmetikumban ásványi olajokat használ. A kisbabáknak van a legérzékenyebb bőrük.

Eltömi-e az ásványi olaj a pórusokat?

Gyakori aggodalom, miszerint az ásványi olaj alapú kozmetikum ront a pattanásra hajlamos bőr állapotán. A bőr nedvesség megőrző képességének támogatása által nem tömíti- e el egyben a pórusokat? A logikusnak tűnő érvelés ellenére az ásványi olaj nem tömi el a pórusokat, mivel kémiai alkotóelemeinek molekuláris mérete túl nagy ahhoz, hogy bejusson a pórusokba. Az ásványi olaj tehát nem jut be a bőrbe, hanem a bőrfelszínen maradva fejti ki kedvező hatását. A magas ásványi olaj tartalmú kozmetikumok viszont növelik a bőr olajos fényét és zsíros érzetét, ezért az ilyen termékek használatát zsíros bőrűek lehetőleg kerüljék.

Vannak, akik szerint „bőrünk lélegzik” és „szerepet játszik a szervezetünkben lévő méreganyagok kiválasztásában”, és hát bizony ezt is akadályozza az ásványi olaj.  A valóságban azonban nem a bőrünkön, hanem a tüdőnkön keresztül lélegzünk – ha ez eddig esetleg nem tűnt fel valakinek. A bőr a méreganyagok kiválasztásában is csak igen csekély szerepet játszik, a méregtelenítést ugyanis elsősorban a máj végzi, a toxinok pedig főleg a vizelettel ürülnek ki.

Rákkeltőek-e az ásványi olajok?

Ez kétségtelenül a legijesztőbb állítás az ásványi olajakkal kapcsolatban. Ismét hangsúlyoznám, hogy a kozmetikumokban használt ásványi olaj nem azonos az autónkat működtető benzinnek, vagy a repülőket hajtó kerozinnal. A kőolajból származó üzemanyagok való igaz, hogy tartalmaznak emberre ártalmas rákkeltő anyagokat (elsősorban policiklikus aromás szénhidrogéneket), de ezektől teljesen megtisztítják a kozmetikumokban használt ásványi olajakat. Néhányan mégis aggódnak amiatt, hogy nyomokban ezek a káros anyagok jelen vannak. Megnyugtatásként írom le, hogy eddig egy klinikai és tudományos vizsgálat sem igazolta vissza ezeket az aggodalmakat.

Összefoglalva:

A bőrápolási termékekben használ ásványi olajok teljesen biztonságosak és kifejezetten ajánlottak, különösen száraz és érzékeny bőrűeknek. Használjuk őket bátran!

(Pár név, ami kozmetikumokban ásványi olajat jelöl: Paraffinum Liquidum, Paraffin Oil/Wax, Mineral Oil/Wax, Cera microcristallina, Microcrystalline wax, Izoparaffin, Vazelin)

Kérjen időpontot!

Kapcsolat Hívás most!